Başkan′ın Mesajı

Değerli Mütevellilerimiz, Sevgili Boğaziçi Dostları,

Kuruluşundan bu yana bilimde ve yükseköğretimde dünya çapında en iyilerden olmayı hedefleyen Boğaziçi Üniversitesi bugün Türkiye’nin en iyi öğrencilerine, en kaliteli akademik kadro ile eğitim vererek yoluna devam etmektedir. Akademisyenlerimizin yaptığı çalışmalardan ortaya çıkan yayınların etki değeri dünya çapında pek çok üniversiteyi geride bırakmaktadır. US News & World Report üniversite sıralamasında Üniversitemiz 2017 yılında 166. sırada yer alarak, Türkiye’den en üst sırada yer alan ve ilk 200’e giren tek eğitim kurumu olmuştur.

Bu başarılı sonuçlar aslında kısıtlı imkanlara rağmen akademisyenlerimizin üstün çabaları ile gerçekleşmektedir. Tüm dünyada başarılı kamu üniversiteleri incelendiğinde bilimsel rekabet güçlerinin sadece kamu kaynaklarından ve yetkin kadrolardan kaynaklanmadığı, aynı zamanda bu üniversitelerin çok güçlü bir mezun desteğine sahip oldukları görülmektedir. Boğaziçi Üniversitesi’nin de seçkin 17.000 öğrencisi ve 437 akademisyeniyle çıktığı bilim yolunda sürdürülebilir bir başarı sağlayabilmesi, kamu kaynaklarının yanında mezunlarını ve dostlarını kapsayan güçlü destek mekanizmaları kurmasına ve sürmekte olan ilişkilerini daha da güçlendirmesine bağlıdır.

2017 yılında araştırma üniversitesi olduğu tescillenen Üniversitemizin başarılarında Boğaziçi Üniversitesi Vakfı’nın itici gücü her zaman çok önemli olmuştur. Kurulduğu 1978 yılından bu yana üniversitemizin gelişimi için değerli mezunlarımızın ve Boğaziçi dostlarının desteğini somut projelere dönüştürerek, Boğaziçi adını güçlendiren BÜVAK; Boğaziçi değerlerini geleceğe taşımak amacında ve kararlılığındadır.

Vakfetmek, bağışta bulunmak ve eğitime destek vermek, hayırseverlik kültürümüzde ve geleneğimizde yaşayan üstün değerlerimizdendir. Türkiye’nin dört bir yanından aramıza katılan başarılı öğrencileri yarından sonrasına hazırlamak için Vakfımız, BÜ Burs Ofisimizin belirlediği objektif kriterlerle 2017 yılında 988 öğrencimize toplam 2.594.303 TL tutarında burs ve ödül vermiştir. Dünyanın ve ülkemizin en iyi üniversitelerinden mezun olarak akademik kariyerlerini Üniversitemizde sürdüren, yaptıkları araştırmalarla bilgi üretimine katkı sağlayan ve öğrencilerimizi bu ideal araştırma ve bilim ortamında geleceğe hazırlayan akademisyenlerimize de Akademik Faaliyetleri Teşvik Fonu kapsamında, 2017’de toplam 698.284 TL’lik destek verilmiştir.

BÜVAK olarak Üniversitemizin akademik, burs, araştırma, kültürel, sosyal, teknoloji, sağlık faaliyetlerine destek kapsamındaki çalışmalar yıl boyunca yoğun bir şekilde sürdürülerek 2017 yılında Boğaziçi Üniversitesi’ne destek amaçlı 11.297.818 TL’lik kaynak sağlanmıştır. Bilimsel, kültürel, sanatsal ve burs projelerimizi destekleyen büyük bağışçılarımız arasında bulunan T. Garanti Bankası A.Ş., T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Confucius Institute Headquarters, Defense Finance and Accounting Services-Columbus Center, Tırsan Treyler San. Ve Tic. A.Ş., The Gallagher Foundation, T. Halk Bankası A.Ş., Limak Eğitim, Kültür ve Sanat Vakfı, Turkcell İletişim Hiz. A.Ş. ve Türk Hava Yolları’na, Vakfımız adına teşekkür ederim.

2017 faaliyet raporumuzda isimleri yer alan tüm bağışçılarımıza, Vakfımızın çalışmalarında emeği geçen herkese canı gönülden şükranlarımı sunar, ortak gururumuz Boğaziçi Üniversitemiz için daha iyi ve sağlam bir gelecek kurmak yönünde değerli katkılarınızı gelecek yıllarda da esirgemeyeceğinize olan inancımı bir kez daha ifade etmek isterim.

 

Sevgi ve saygılarımla,
Prof. Dr. Mehmed Özkan
Yönetim Kurulu Başkanı

 

Prof. Dr. Mehmed Özkan'ın özgeçmişine ulaşmak için tıklayınız.